Zážitkový den na Modré

16.08.2018 13:21

Poslední červencový prosluněný den jsme se s dětmi z našeho dětského domova vydali za poznáváním flóry, fauny i části historie do obce Modrá. Navštívili jsme postupně místní Terárium, Živou vodu s biotopem a také Archeoskanzen. A k vidění toho bylo během celého dne neskutečně mnoho.

Největší terárium na Moravě nám navodilo atmosféru džungle a světa plného exotiky a pouštního života. V terarijních ubikacích jsme si prohlédli ještěrky, pavouky včetně sklípkanů, také žáby a štíry. Po větvích se zde proháněli barvami hrající chameleoni, bazilišci a několik druhů varanů. Z hadů vynikala pestrá korálovka a červené užovky. Zajímavé bylo setkání s nepřehlédnutelně velkými anakondami, z nichž největší byla čtyřmetrová anakonda žlutá. Největší odvážlivci neodolali hladké kůži sametově hebkého hroznýše a na malou chvilku si ho hrdinně zavěsili kolem krku. Krokodýl kajman nám ve vodě předvedl opravdové kamarádství se želvami tím, že se jimi usazenými na své hlavě pyšnil a přátelsky je při tom na odiv všem povozil. Na památku jsme při odchodu obdrželi část svlečené hadí kůže.

Po chodníku obklopeném zahrádkou osázenou vonnými bylinkami jsme dorazili do expozice Živé vody. O proskleném tunelu, který nás povede pod hladinou rybníka, jsme doposud slyšeli pouze z vyprávění. Skutečnost, že se jedná o největší přírodní sladkovodní tunel v Evropě, nám bylo sděleno při úvodním zahájení prohlídky. Kolem sebe jsme tak prostřednictvím prosklené stěny viděli život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo jsme se přiblížili pohledem také pod hladinu mokřadu. Levá strana nabízela k vidění život ve velké tůni, na straně druhé a pod sebou jsme pak viděli život v rybníce např. se sumci, kapry, líny a candáty. Život v mokřadu nám přiblížili želvy bahenní, žáby a čolci. Někteří z nás zde vhodili i symbolickou minci pro štěstí s vyřčením svého tajného přání. Druhé podzemní patro nám umožnilo prohlédnout si skrze průhledné akrylátové stěny život v hlubině v 6metrové hloubce. Starší z dětí zde shlédli také projekci s výukovým programem zaměřeným na ekologii a historii krajiny. Mladší si pak vykreslili obrázkovou omalovánku a razítkem opatřený bloček s obojživelníky. Obeznámení se s živými, následně i maketami ryb v životní velikosti s popisem byly pro mnohé z našich dětí novou zkušeností. Stejně tak i obhlídka pastviny s žijícími kopytníky pratury. V prosluněném dnu všem přišlo vhod příjemné osvěžení se v místním biotopu – přírodním koupališti s brouzdalištěm, které je součástí Živé vody.

Za obeznámením s historií Slovanů jsme se následně vydali vstupní branou se strážní věží do sousedícího Archeoskanzenu. Přilehlá osada obydlí s hospodářskými budovami a domácím zvířectvem, mocenským a řemeslnickým areálem, školou a kostelíkem tvoří ucelený komplex sídliště Slovanů z doby Velké Moravy. Naskytla se nám zde možnost shlédnout, jak žili Slované, vyzkoušeli jsme si dávná řemesla, objevili jsme zde rostoucí původní plodiny, keře i stromy i volně žijící a pobíhající hospodářská zvířata - pasoucí se kozy, ovce, husy, slepice s kohouty a ryjící se v hlíně domácí prasátka. Nejmenší z dětí pak opakovaně s cílem nalezení správné cesty zdolávali přilehlé dřevěné bludiště.

Zážitkový den byl pro naše děti nejenom příjemným zpestřením, ale i možností obohacení se či prověření si školních vědomostí o nové poznatky a zákonitostí přírody. Jde o místa, kde děti mají možnost rozvinout absolutní svobodu v projevu své mysli, představivosti a fantazie.

Velké poděkování za umožnění bezplatné návštěvy a prohlídky všech tří zmiňovaných expozic patří od našich dětí a vychovatelek Dětského domova v Uherském Hradišti vedoucím zařízení Terária p. Brázdilovi, Živé vody s biotopem p. Kročovi a Archeoskanzenu v Modré p. Slámovi.

Zpět